Częsty strach przed profilaktycznymi badaniami odbiera szansę na długie i zdrowe życie. W Polsce przez brak wczesnego wykrycia i podjęcia leczenia, rak obiera życie około 30 – stu osobom dziennie. Dlaczego rak jelita grubego tak trudno wykryć we wczesnym stadium? Jak bardzo badanie trwające zaledwie 15 minut ratuje życie? Wiedza ratuje życie. Dowiedz się więcej.

 

Co to jest rak jelita grubego?

Nowotwór jelita grubego rozwija się na skutek niekontrolowanego przez organizm wzrostu komórek w obrębie jednej z części jelita grubego czyli odcinki kątnicy, wstępnicy, poprzecznicy, zstępnicy, odbytnicy. Objawy oraz leczenie nowotworów poszczególnych części jelita grubego mogą być inne. Stosuje się  różne terapie, które atakują raka. Zdecydowana większość czyli 90% nowotworów jelita grubego to rak (gruczolakorak) jelita grubego.

Jest częściej występujący u mężczyzn niż u kobiet. Według danych statycznych rzadko występuje przed 40. rokiem życia, a szczyt zachorowalności przypada na 7. dekadę życia. W Polsce jest drugą w kolejności przyczyną zgonów nowotworowych. Zachodzące w Polsce od lat 90-tych zmiany nawyków żywieniowych spowodowały stałe zwiększanie się liczby zachorowania na nowotwór jelita grubego.

 

Jakie są objawy raka jelita grubego?

Objawy nowotworów jelita grubego są uzależnione od stopnia zaawansowania choroby i umiejscowienia choroby w obrębie jelita.

Do typowych wczesnych objawów należą:

– krwawienie z odbytnicy (zwłaszcza powtarzające się),

– obecność krwi w stolcu po defekacji,

– naprzemienne występowanie zaparć i biegunek,

– uporczywe biegunki,

– zmiana w kształcie i rozmiarach stolca,

– ból i skurcze brzucha,

– daremne parcie na stolec (powtarzające się epizody parcia na stolec, po których nie udaje się go oddać),

– anemia (niedokrwistość; wynika z powolnego, często ukrytego, ale stałego krwawienia z guza do światła jelita grubego).

Głównymi objawami późnymi są typowe objawy zaawansowanego nowotworu:

– brak apetytu,

– anemia

– postępującą utratę masy ciała,

– osłabienie, zmęczenie,

Jakie są przyczyny raka jelita grubego?

Powstanie i rozwój raka jelita grubego mają wiele przyczyn, ale największą rolę odgrywają czynniki genetyczne i środowiskowe.

Jakie istnieją czynniki genetyczne są główną przyczyną ok. 15-30% wszystkich przypadków choroby?

Są to m.in.:

– wcześniejsze zachorowanie na raka jelita grubego lub wycięcie polipów1 o dużym stopniu dysplazji2

– chorowanie na zespół Lyncha, wcześniej zwanym genetycznym ( dziedzicznym) rakiem jelita grubego niezwiązanym z polipowatością – najczęstsza przyczyna uwarunkowanego genetycznie raka jelita grubego i odpowiada za 1-3% chorowania na nowotwór

– występujące choroby zapalne jelit choroba Leśniowskiego – Crohna zwiększa ryzyko 3-krotnie, a wrzodziejące zapalenie jelita grubego 20-krotnie,

– zespół rodzinnej polipowatości gruczolakowatej, który uważa się za tzw. stan przed nowotworowy

–  chorowanie na nowotwór jelita grubego członka rodziny

 

 

A jakie zatem czynniki środowiskowe mają związek z większością zachorowań na raka jelita grubego?

– przede wszystkim jest to wiek > 50. roku życia,

– palenie papierosów (w USA z paleniem tytoniu związanych jest 20% raków jelita grubego),

– otyłość,

– zmniejszona aktywność fizyczna, brak ruchu, siedzący tryb życia,

– nieprawidłowa dieta, sprzyja zaparciom oraz niekorzystnie wpływa na florę bakteryjną jelit, wywołuje powstanie związków rakotwórczych i wydłuża ich czas pasażu przez jelito grube:

– niestety bardzo uboga w owoce i warzywa, wapń, błonnik i selen,

– bogata w tłuszcze zwierzęce oraz wysokokaloryczna,

– w przeszłości przebyta radioterapia jamy brzusznej,

– branie leków immunosupresyjnych po przeszczepie organów

– nadmierne picie alkoholu,

– wycięcie pęcherzyka żółciowego,

– wirusy, infekcje HPV,

– chorowanie wcześniej na raka szyjki macicy, sromu lub pochwy

W jaki sposób należy leczyć raka jelita grubego?

Najbardziej skutecznym leczeniem raka jelita grubego stanowi leczenie chirurgiczne, które polega na wycięciu guza wraz z częściami zdrowych tkanek  oraz regionalnych węzłów chłonnych.

 

 

Dobranie odpowiedniej metoda leczenia raka jelita grubego zależy od stopnia zaawansowania choroby w momencie ustalenia rozpoznania. U chorych z miejscowo i regionalnie zaawansowaną chorobą stosuje się leczenie skojarzone w połączeniu z chemioterapią  lub w przypadku pacjentów z rakiem odbytnicy – z radio lub radio – chemioterapią. W Polsce większość zabiegów operacyjnego leczenia raka jelita grubego przeprowadzana jest na drodze chirurgii klasycznej/otwartej.

 

Coraz częściej w operacjach jelita grubego stosuje się metody małoinwazyjne takie jak laparoskopia czy system wsparcia chirurgicznego da Vinci. Taka technika, która jest mało inwazyjnych w operacyjnym leczeniu raka jelita grubego pozwala na uzyskanie dobrego wyniku onkologicznego. Zwiększa to lepszą jakość życia i szybszy powrót do zdrowia. Taki robot wykonuje precyzyjne ruchy, minimalizuje uraz operacyjny, spada ryzyko pojawienia się  powikłań a także zmniejsza się utrata krwi pacjenta. Wykonanie operacji robotem da Vinci w operacyjnym leczeniu raka jelita grubego skraca  okres gojenia się miejsca pooperacyjnego pacjentów oraz przyspiesza powrót do aktywności i codziennego życia.

 

Nam wszystkim zależy na długim i zdrowym życiu, najbardziej bliskich. Pamiętajmy o tym, że badania ratują życie i należy je wykonywać szczególnie po przekroczeniu pewnego wieku życia. Pomagaj szczerzyć wiedzę dalej na temat Raka Jelita Grubego. Jeśli masz potrzebę by z NAMI porozmawiać zadzwoń a my udzielimy Tobie, bądź bliskiej osobie wsparcia psychologicznego.

Bądźmy w kontakcie.

 


0 Komentarzy

Dodaj komentarz