Miażdżyca – co to jest za choroba? Jak sobie radzić?

cze 14, 2022

Miażdżyca jest chorobą, która dotyczy dużych oraz średnich naczyń tętniczych. Mechanizm powstawania choroby związany jest z miejscowym odkładaniem się lipidów wewnątrz ściany naczyń oraz powstawaniem blaszki miażdżycowej. Powoduje to pogrubienie ściany, zwężenie tętnicy, na skutek czego może dojść do znacznego ograniczenia przepływu naczyniowego.

Zatkanie światła naczyń następuje zazwyczaj w długim okresie czasu, ponieważ blaszki miażdżycowe mogą rozwijać się w tętnicach we wczesnej młodości, a kliniczne objawy choroby pojawiają się dopiero po kilku latach. Choroba znana jest także pod nazwą arteriosklerozy.

Objawy miażdżycy

Pierwsze objawy miażdżycy pojawiają się ok. 50. roku życia – coraz częściej u osób młodszych, dlatego miażdżyca jest nazywana chorobą cywilizacyjną. Wszystko zależy od tego, który z narządów pozostaje niedotleniony i ma problemy z prawidłowym funkcjonowaniem.

Rodzaje miażdżycy:
  • mózgu –  objawia się  niedokrwieniem mózgu, następują problemy z widzeniem, coraz częściej trudności z utrzymaniem równowagi, wkradają się zaburzenia czucia, dochodzi do zmiany w psychice.
  • nóg – objawem jest niedokrwienie kończyn, dochodzi do tego na skutek zmniejszenia przepływu krwi w tętnicach udowych. Bóle i silne skurcze pojawiają się w łydkach, udach i w stopach. Czy są jakieś objawy na skórze? Skóra jest znacznie ochłodzona oraz bladsza,  ból ustępuje jedynie  podczas odpoczynku a nasila się podczas ruchu. W niektórych przypadkach tworzą się owrzodzenia.
  • tętnic jamy brzusznej – ten rodzaj miażdżycy objawia się ostrym bólem brzucha po zjedzonym jedzeniu.
  • tętnic nerkowych – występuje nadciśnienie oraz niewydolność nerek.
Miażdżyca – przyczyny

 Zmiany miażdżycowe są procesem naturalnym, ponieważ zachodzącym powoli. Skutki arteriosklerozy najczęściej obserwuje się po 50. roku życia. Nasilają  się stopniowo bądź nagle. Niektóre czynniki wpływają na przyspieszenie procesu, ponieważ nasilają rozwój choroby.

Czynniki ryzyka:

 – palenie tytoniu,

– picie alkoholu,

– nadwaga,

– otyłość,

– mała aktywność fizyczna,

– nieprawidłową dietę,

– nadciśnienie tętnicze,

– cukrzyca,

– dyslipidemia (jest to nieprawidłowe stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi).

Nasilenie procesu miażdżycowego może również być spowodowane czynnikami genetycznymi. Do dużego zbierania się złogów w naczyniach przyczynia się cholesterol. Obecność cholesterolu jest niezbędna, ponieważ wspomaga  wydzielanie:

– hormonów,

– produkcji,

– przyswajania witaminy D,

– trawienia itd.,

Gdy stężenie we krwi jest zbyt wysokie, odkłada się w naczyniach krwionośnych w postaci złogów.

Najbardziej gromadzi się w tętnicach szyjnych i wieńcowych serca, tętnicach doprowadzających krew do nóg (miażdżyca kończyn dolnych) oraz zaopatrujących mózg (miażdżyca mózgu).

Miażdżyca – jaką dietę stosować?

Osoby, które chorują na choroby układu krążenia lub występuje u nich to ryzyko zachorowania stosują tzw. dieta śródziemnomorska.

Dieta powinna ograniczać spożycie :

 – masła,

– tłustych mięs i wędlin,

– pełnotłustego nabiału

Należy spożywać więcej:

– olejów roślinnych,

– kwasów tłuszczowych omega-3,

– warzyw i owoców.

Trzeba pamiętać aby dostarczyć odpowiednią ilość rozpuszczalnego błonnika pokarmowego, witaminy C oraz E.
Jakie produkty zalicza się do diety śródziemnomorskiej ? Zaliczane są następuje produkty:

– warzywa i owoce,

– rośliny strączkowe,

– pełnoziarniste produkty zbożowe,Produkty mleczne

– chude przetwory mleczne, orzechy,

– nasiona i oliwa z oliwek.

Ograniczeniu do kilku porcji w tygodniu podlega mięso i jajka.

Co powinniśmy wykluczyć bądź zmniejszyć spożywanie w codziennej diecie?

Takimi produktami są :

– czerwone mięso,

– słodycze.

W szczególności zastrzeżenia te dotyczą produktów wysoko przetworzonych.

Tłuste ryby morskie, jako źródło pozytywnie oddziałujących kwasów tłuszczowych omega-3 należy jeść przynajmniej 2 razy w tygodniu.

Miażdżyca jak ją leczyć?

 Niestety nie ma skutecznych leków na miażdżycę. Natomiast można spowolnić jej rozwój. Przede wszystkim należy rzucić palenie tytoniu, stosować odpowiednią dietę oraz zwiększyć aktywność fizyczną, ponieważ to znacznie wpłynie na poprawę zdrowia.

Leczenie farmakologiczne polega na przyjmowaniu leków rozszerzających światło zwężonych naczyń, ponieważ to wspomaga przemianę tłuszczów oraz zapobiega powstawania zakrzepów.

Metodami chirurgicznymi są: 

by-passy,

– balonikowanie,

– plastyka endowaskularna

– endarterektomia.

Chcesz zadbać o swoje zdrowie i zacząć prawidłowo ćwiczyć? Fizjoterapeuta Fundacji MiKa podpowie i dobierze specjalnie dla Ciebie zindywidualizowany zestaw ćwiczeń. A może masz kilka pytań? Nic prostszego, skontaktuj się z Nami już dziś a my z przyjemnością zajmiemy się całą resztą! Zapraszamy 😊