Pokonać bariery – łazienka bez barier.

maj 17, 2022

Łazienka bez barier – niezależnie od potrzeb, wieku czy niepełnosprawności, powinna być miejscem komfortowym, zapewniającym bezpieczeństwo dla każdego. Priorytetem łazienki dostosowanej jest jej funkcjonalność, która usprawni wykonywanie czynności toaletowych. Stworzenie łazienki w budynku użyteczności publicznej poprawi osobom ze szczególnymi potrzebami jakość życia a także ich opiekunom/asystentom osobistym, opiekującymi się nimi na co dzień.

fot.: Ferro – seria akcesoriów Metalia Help

Normy prawne – jakie przepisy obowiązują?

Rozporządzenia zawarte w przepisach prawa budowlanego zostały ustanowione  07 lipca w 1994 roku. Normy prawne obejmują dostosowanie do potrzeb osób niesamodzielny łazienek w  budynkach użyteczności publicznej. Budynkami użyteczności publicznej są m.in.: szkoły, przedszkola, pływalnie, kina, tetry, urzędy, sklepy, banki, obiekty gastronomiczne itd. Zaprojektowanie łazienki jest możliwe dzięki specjalnie wprowadzonym regulacjom prawnym i wytycznym. Wskazują na to jak prawidłowo zaprojektować i rozmieścić  sprzęty i urządzenia mające się w niej znaleźć. Dostosowanie łazienki dla osób z niepełnosprawnościami przez każdą  placówkę publiczną powinno być priorytetem.

Akcja społeczna – Przewijamy Polskę

Ogólnie w Polsce powstaje więcej łazienek dostosowanych do potrzeb osób z ograniczoną samodzielnością. Spełniająca wymogi łazienka bez barier jest większa, posiada uchwyty, nisko zamontowane sprzęty, które powinny znaleźć się w łazience. Natomiast aby można ją nazwać w pełni dostępną dla osób z każdą niepełnosprawnością powinno w projektach należy ująć montowanie leżanek. Leżanka służy osobie z niepełnosprawnością bądź opiekunowi osoby do swobodnej pomocy przy rozebraniu się przed skorzystaniem z toalety. Przede wszystkim ułatwia zmianę pieluchomjatek. Potrzeba montowania leżanek w łazienkach jest ogromna dlatego też 5 maja 2022 roku ruszyła akcja społeczna pod hasłem: Przewijamy Polskę. Akcja powstała dzięki organizacjom pozarządowych :

– Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka” z Poznania,

– Fundacja NieOdkładalni z Gliwic,

– Fundacja Mali Siłacze z Krakowa,

– Fundacja Integracja z Warszawy ,

– Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki z Lublina,

Organizacje postawiły sobie za „cel stworzenia w całym kraju sieci miejsc, w których w komfortowych warunkach, nieurągających ludzkiej godności, będzie można wykonać codzienny zabieg higieniczny dorosłej osoby z niepełnosprawnością”.

Łazienka bez barier we własnym domu lub mieszkaniu – normy prawne

Urządzenie łazienki wg. wyżej wymienionych przepisów we własnym domu, nie musi podlegać dosłownie wszystkim powyższym przepisom. Jednak chcąc zadbać o bezpieczeństwo osób bliskich z wyjątkowymi potrzebami warto z nich skorzystać. Wygodna łazienka bez barier w zaciszu domowym jest projektowana indywidualnie w zależności od potrzeb. Na rynku dostępny jest szeroki wybór urządzeń i możliwość bezpiecznego ich rozmieszczenia tak aby nie przeszkadzały w poruszaniu się m.in.: wózkiem inwalidzkim, elektrycznym, o kuli, balkoniku czy z protezą.

Projektowanie łazienki bez barier – na co należy zwrócić uwagę?

Podczas projektowania łazienki dla osoby z ograniczoną sprawnością warto zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby m.in. na: ulokowanie łazienki – najlepiej w łatwo dostępnym miejscu, zastąpienie wanny prysznicem, który należy wyposażyć w uchwyty do trzymania. Bardzo ważne jest aby zachować odpowiednią przestrzeń na manewry wózkiem inwalidzkim czy innym urządzeniem ułatwiającym poruszanie się. Istotną rzeczą jest zastosowanie bezpiecznych materiałów, tj. antypoślizgowych płytek podłogowych, zwłaszcza w mokrej przestrzeni łazienki lub dodatkowych mat antypoślizgowych.

 

Jaką przestrzeń powinno się zachować?

Osoba z niepełnosprawnością poruszająca się m.in. za pomocą wózka inwalidzkiego, elektrycznego potrzebuje więcej miejsca na obrót czy podjechanie. Przede wszystkim ułatwi to np. bezpiecznejsze przemieszczenie się z wózka na krzesełko prysznicowe. Użytkownik wózka powinien swobodnie wykonać obrót o 360 stopni. Wynosi on minimum 150 × 150 cm i jest mierzony od krawędzi sprzętów i armatury łazienkowej.

Wejście do łazienki powinno być szersze o wymiarze minimum 90 cm. Pomieszczenie powinno być pozbawione progu lub może mieć posiadający nie wyższy niż 2 cm próg. Klamka drzwi musi znajdować się niżej. Drzwi wejściowe do łazienki muszą być odpowiednio lekkie, aby nie powodowały problemów z samodzielnym ich otwieraniem. Skrzydło drzwi należy zamontować tak aby wychodziło na zewnątrz pomieszczenia.

Umywalka – jak powinna wyglądać?

Przed zamontowaniem należy zostawić  przestrzeń manewrową dla wózka o wymiarach 90 × 120 cm, z czego dłuższy bok powinien leżeć na osi umywalki. Kształt umywalki oraz jej wysokość musi umożliwiać swobodny podjazd wózkiem i oparcie.  Szerokość min. 60 cm, wysokość górnej krawędzi to maksymalnie 85 cm. Spód umywalki i syfony muszą być umieszczone powyżej kolan osoby na wózku, a najlepiej bez widocznych syfonów. Praktycznym rozwiązaniem jest wybór takiej umywalki, która jest głębokości nie większej niż 60 cm na płaskim dnie. Nie może zabraknąć uchylnych uchwytów pomocniczych, które zamontować należy obok umywalki. Lustro umieszczone nad umywalką powinno być uchylne oraz znajdować się w zasięgu ręki osoby poruszającej się na wózku. Montując lustro należy pamiętać aby umiejscowione było na wysokość 1 metra od podłogi.

 

Toaleta w łazience – dla osób z niepełnosprawnością

Toaleta –  Muszla toalety musi być przystosowana do wysokości siedziska wózka o wysokości około 48 cm od podłogi, a  długość muszli wynosić  około 70 cm. Tyle miejsca potrzebuje osoba na wózku do ustawienia go równolegle do toalety i swobodnego przesiadania. Przestrzeń pomiędzy ścianami bocznymi pomieszczenia a brzegiem toalety powinna wynosić min. 95 cm, co najmniej z jednej strony. Najczęściej wybieranymi  modelami są modele wiszące, z wolną przestrzenią pod spodem. Przycisk spłukiwania, który montowany jest z boku toalety jest na wysokość max. 120 cm. Korzystanie z toalety z pewnością ułatwi zakupieniem jej z automatycznym systemem spłukiwania. Koniecznie obok muszli muszą się znajdować uchwyty ułatwiające stabilne i bezpieczne przesiadanie się oraz wstawanie.

Wanna – w łazience bez barier

Wanna nie może być mniejsza niż 150 cm. Najbezpieczniejszym rozmiar wanny to szerokość do 80 cm a głębokość od 38 a 42 cm. Długość krawędzi nie powinna przekraczać 50 cm dla osób poruszających się na wózkach oraz 60 cm dla innego rodzaju niepełnosprawności. Ułatwieniem dla użytkownika wejście oraz wyjście z wanny są siedziska, ławeczki lub innowacyjne podnośniki wannowe. Dobierz  odpowiedni sprzęt tak aby miał bezpieczne i stabilne zastosowanie w Twojej łazience. Dla wygodnego wchodzenie i wychodzenia osób starszych, wannę można wyposażyć w specjalne schodki z poręczami lub mocowaną do sufitu drabinkę. Świetnym i bezproblemowym rozwiązaniem są dostępne również wanny akrylowe, które posiadają  otwierany bok wanny.

Zaprojektowanie prysznica w łazience bez barier

Brodzik w łazience powinien mieć wymiar kwadratu o boku 90 cm. Kratkę ściekową montuje się pod przytwierdzonym na ścianie siedziskiem, które podobnie jak toaleta powinno mieć wysokość od 43 do 48 cm. Siedzisko może być zamontowane:

 – na stałe,

– uchylne,

– ażurowe lub welurowe, z podłokietnikami bądź oparciem.

Doskonale sprawdzi się zestaw posiadający funkcję hydromasażu. Zestaw z hydromasażem pozwala zażywać kąpieli w siedzącej pozycji. Słuchawka prysznicowa wyposażona w baterie powinna być umiejscowiona naprzeciw siedziska i pozostawać dostępne z jego poziomu. W strefie prysznica warto zastosować uchwyty, które poprawią bezpieczeństwo. Projekt prysznica powinien ująć tzw. osłony harmonijkowe, które są bezpieczniejszą alternatywą dla otwieranych drzwiczek czy zasłon.

Instytucja publiczna powinna zadbać o godne warunki dla osób korzystających z usług niezależnie od stanu sprawności czy samodzielności. Jeśli planujesz bądź zastanawiasz się nad zaprojektowaniem i urządzeniem łazienki bez barier my jako Fundacja MiKa w tym pomożemy! Nasze doświadczenie i chęć poprawy warunków jakości życia osób z niepełnosprawnościami jest dla Nas najważniejsze. Warto to zrobić z troski o zdrowie i bezpieczeństwo swoich bliskim. ZAPRASZAMY do kontaktu!

[su_button url=”https://fundacjamika.pl/rs_elements/elementor-504/” target=”blank” background=”#fafaf9″ color=”#f4881f” size=”11″ center=”yes” radius=”round” icon=”https://fundacjamika.pl/wp-content/uploads/2022/03/fundacja-mika-logo.png” icon_color=”#ffffff” text_shadow=”-1px -1px -2px ” desc=”Oferta Naszych szkoleń!” rel=”lightbox”][/su_button]