Cukrzyca – pierwsze objawy cukrzycy

kw. 6, 2022

W Polsce stwierdzono, że chorych na cukrzycę jest około 2 mln. Światowa Organizacja Zdrowia i inne organizacje, prowadzące badania na temat zdrowia ludności są zaniepokojone danymi. Twierdzą, że prawdopodobnie osób chorych może być dwa razy więcej. Cukrzyca jest chorobą nieuleczalną i aby móc normalnie funkcjonować trzeba ją kontrolować, ponieważ zapobiegnie to powikłaniom zagrażającym życiu. W tej chorobie trzeba regularnie kontrolować zawartość poziomu cukru we krwi (glikemia) oraz przestrzegać zaleceń lekarza.

Co to jest cukrzyca?

Cukrzyca (diabetes mellitus) jest przewlekłą metaboliczną chorobą, której objawy charakteryzują się podwyższonym stężeniem glukozy (cukru) we krwi. Niedobór glukozy wynika z zaburzeń w wydzielaniu przez trzustkę insuliny (hormonu) lub jej niepoprawnym działaniem. Najczęściej odnotowanym typem zachorowania jest cukrzyca typu II tzw. cukrzycą niezależną.

Przyczyny cukrzycy

Na pojawienie się cukrzycy wpływa wiele czynników a do najważniejszych zaliczamy:

– brak aktywności fizycznej,

– złe nawyki żywieniowe,

– nadmierne spożywanie alkoholu,

– palenie papierosów,

– nadciśnienie tętnicze,

– zmniejszona ilość snu,

– życie w ciągłym stresie,

– zespół Cushinga (zespół wielorakich objawów klinicznych spowodowanych nadmiarem glikokortykosteroidów w organizmie)

Rodzaje cukrzycy

W dobie dzisiejszej medycyny wyodrębnia się 5 rodzajów (typów) cukrzycy – cukrzycę typu 1, cukrzycę typu 2, cukrzycę ciążową, cukrzycę wtórną, a także inne specyficzne rodzaje cukrzycy.

Cukrzyca typu 1

Cukrzyca typu 1 (cukrzyca insulinozależna) jest chorobą wynikającą z autoagresji własnego organizmu (autoimmunologiczną). Według statystyk choruje na nią około 15-20 procent osób. Nazywana przeważnie cukrzycą młodzieńczą, ponieważ najczęściej chorują na nią dzieci i młodzież. Cukrzyca charakteryzuje się tym, że organizm produkuje przeciwciała, które traktują komórki trzustki odpowiedzialne za wytwarzanie insuliny jako obce. Dokładnie w ten sposób doprowadzają do ich niszczenia. W przypadku tego typu cukrzycy organizm traci zdolność wytwarzania hormonu jakim jest insulina i aby chory mógł żyć, musi stale ją dostarczać z zewnątrz.

Objawy cukrzycy typu 1

Bardzo ważne jest wczesne wykrycie choroby więc jeśli zauważysz u siebie czy u bliskich  podobne objawy prawdopodobnie jest to cukrzyca. Należy udać się do lekarza, który zleci wykonanie badań, które stwierdzą poziom glukozy we krwi. Jeżeli badania cukru wykażą duży poziom stężenia we krwi to konieczne będzie udanie się do diabetologa w celu ustalenia leczenia.

Objawami cukrzycy typu 1 (insulinozależnej) są:

– częste oddawanie moczu

– duże pragnienie,

– spory apetyt i utrata wagi

-zmęczenie, osłabienie organizmu,

– nadmierna senność,

– problemy ze wzrokiem: podwójne widzenie, zamazane widzenie

Leczenie cukrzycy typu 1

Sposobem na leczenie cukrzycy typu 1 jest podawanie insuliny, spożywanie odpowiedniej diety i wdrożenie aktywnego trybu życia .

Cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 2 (cukrzyca insulinoniezależna) dotyka przewaożnie osoby starsze. W przypadku tej cukrzycy jest zupełnie inaczej, ponieważ przyczyną zwiększonego poziomu glukozy we krwi nie jest brak insuliny a niewłaściwe działanie insuliny tzw. insulinooporność (jest stanem, w którym organizm ma obniżoną wrażliwość na insulinę ). Najczęściej cukrzycy typu 2 towarzyszy otyłość i nadciśnienie tętnicze, które niestety dotyka około 80-85 procent wszystkich chorych.

Leczenie cukrzycy typu 2

Leczenie cukrzycy typu 2 przede wszystkim jest oparte na odpowiednim odżywianiu poprzez stosowanie dobrze dobranej diety, zmiany trybu życia i rozpoczęcia aktywności fizycznej. Istotne jest przyjmowanie doustnych leków o działaniu  przeciwcukrzycowych a z czasem  insuliny.

Jakie są objawy cukrzycy typu 2 (insulinoniezależnej)?

– duże pragnienie i częste oddawanie moczu (choć nie tak nasilone, jak w cukrzycy typu I)

– spadek masy ciała, mimo prawidłowego apetytu i diety

– niewyraźne  widzenie,

– drażliwość, często towarzysząca apatia,

– bardzo łatwo powstają siniaki,

– rany bardzo wolno się goją,

– nawracające zapalenia: skóry, dziąseł, pęcherza moczowego,

– mrowienie lub przejściowa utrata czucia w stopach,

– zmęczenie i senność,

– sucha skóra lub występujący świąd skóry

Najmniejszą cząstką naszego organizmu są komórki. Glukoza bierze udział w prawidłowym funkcjonowania komórek naszego organizmu. Cukier jest dostarczany do nich za pomocą insuliny. Gdy trzustka zaczyna produkować za mało insuliny bądź też komórki przestają z jej pomocą otwierać się dla glukozy zaczynają być coraz bardziej głodne. Organizm rozpoczyna obronę aby uniknąć niedożywienia. Uruchamia mechanizmy, których celem jest zwiększenie zapotrzebowania na większą ilość pożywienia. Nawet jeśli będziemy jeść więcej i częściej glukoza sama nie poradzi sobie z wniknięciem wraz z pożywieniem do środka komórek. W tej sytuacji, po pierwsze, organizm zacznie zużywać zapasy tłuszczu w rezultacie nastąpi utrata masy ciała mimo wzmożonego apetytu a po drugie nadmiar glukozy zacznie być jak najszybciej wydalany wraz z moczem. Zanim to jednak nastąpi musi rozpuścić glukozę i stąd się bierze zwiększone pragnienie. Im więcej i częściej pijemy, tym częściej korzystamy z łazienki. Tracimy dużą ilość płynów, więc organizm domaga się ich uzupełnienia.

Cukrzyca wtórna (cukrzyca typu 3)

Cukrzyca typu 3, inaczej cukrzyca wtórna pojawia się u osób, które mają uszkodzoną trzustkę np. wskutek zapalenia czy nowotworu. Występuje przy chorobach wątroby lub przy zaburzeniach hormonalnych. Uszkodzona trzustka nie jest w stanie sobie poradzić z produkcją odpowiedniej ilości insuliny oraz białek, które są konieczne do strawienia pokarmów czyli enzymów trawiennych i wielu innych hormonów. Występują również cukrzyce wtórne do których zaliczane jest również cukrzyca na tle niewystarczającego i nieodpowiedniego dostarczania żywności. Występuje wśród społeczności zamieszkiwanej strefy międzyzwrotnikowej w krajach  Afryki, Azji, Ameryki Południowej, niestety w tych krajach głód jest codziennością.

Jakie objawia się cukrzyca typu3 ?

Objawami, które mogą świadczyć o zachorowaniu na cukrzycę wtórną typu 3 są:

– bardzo szybkie męczenie się,

– nawracające uczucie suchości w ustach,

– infekcje w okolicach narządów płciowych i jamie ustnej,

– zapach acetonu w wydychanym powietrzu,

– drętwienie kończyn,

– ogólne osłabienie organizmu,

– wolniejsze gojenie się ran

W jaki sposób odbywa się rozpoznanie cukrzycy typu 3?  Cukrzyce typu 3 rozpoznaje się poprzez  kontrolowanie pomiaru glikemii  (badaniu, które pozwoli określić, jakie stężenie osiąga glukoza we krwi / osoczu). Badanie jest wykonane na czczo. Wskaźnik glikemii, który wynosi 126 mg/dl bądź niezależnie od zjedzonego posiłku jest powyżej 200 mg/dl może wskazywać na cukrzycę. Jeśli osoba potwierdza wystąpienie wyżej wymienionych objawów prawdopodobnie jest to cukrzyca typu 3.

Leczenie cukrzycy typu 3

Przy przewlekłym zapaleniu trzustki, w której doszło do jej zupełnego zniszczenia, należy zastosować insulinę (w postaci krótko i długo działającej). W chorobach układu dokrewnego, w których występuje wysoki poziom glukozy we krwi, można dodatkowo oprócz insuliny zastosować leki, które pomogą poprawić wrażliwość tkanek trzustki na insulinę.

Dieta w cukrzycy.

 

Niezależnie od typu cukrzycy aktywność fizyczna oprócz farmakoterapii i diety jest jednym z nieodłącznych elementów jej leczenia. Wysiłek fizyczny wspiera redukcje masy ciała a to powoduje, że mamy wpływ na lepszą kontrolę glikemii. Zapobiega chorobą niedokrwiennym serca. Jako fundacja promujemy zdrowy i aktywny tryb życia. Jeśli jesteś w sytuacji, w której potrzebujesz porady dotyczącej wdrożenia ćwiczeń i aktywnego trybu życia do swojej codzienność a niekoniecznie wiesz od czego zacząć skontaktuj się z Naszą Fundacją MiKa. Służymy pomocą i doradzimy. Czekamy na kontakt od Ciebie