Opieka paliatywna – w jaki sposób pomaga?

mar 28, 2022

 

Opieka paliatywna – co to jest?

Opieka paliatywna (ang. palliative – łagodzący, uśmierzający) inaczej nazywana jest medycyną paliatywną. Czym tak naprawdę jest medycyna paliatywna? Medycyna paliatywna zajmuje się opieką i leczeniem chorych na przewlekłe choroby. Koncentruje się na działaniach w taki sposób aby przynieść ulgę w bólu fizycznym oraz psychicznym. Łagodząc objawy choroby, usprawniając funkcje życiowe, np. oddychania. Otacza i zapewnia wsparcie, troskę fizyczną, psychiczną i duchową.

Pacjenci wymagają całodobowej opieki, dlatego bardzo istotną rolę odgrywa zespół, który towarzyszy pacjentowi w leczeniu. W zespole zajmującym się opieką paliatywną jest lekarz, pielęgniarka, opiekun medyczny, wolontariusze – którzyOpieka paliatywna przeszli odpowiednie szkolenia z opieki. Jeśli zachodzi taka potrzeba pacjent korzysta z pomocy fizjoterapeuty, psychologa, psychiatry. Rola pielęgniarki jest niezbędna, ponieważ jest ona blisko chorego towarzysząc mu w ciągu dnia. Z kolei zadaniem lekarza jest dobranie odpowiedniej terapii poprzez zapoznanie się z potrzebami chorego.

Leczenie paliatywne

Łagodzenie objawów danej choroby jest jednym z głównych zadań medycyny paliatywnej. Pacjenci np. z zaawansowanym nowotworem, który sprawia, że nie mogą normalnie funkcjonować, ponieważ odczuwają ogromny ból i cierpienie fizyczne i psychiczne, poprzez opiekę paliatywną odczuwają mniejszy ból.

Gdy rozpoczyna się leczenie paliatywne należy wziąć pod uwagę stan pacjenta i jego własną samoocenę zarówno w kwestii cielesnej, jak i społecznej a także to, jak blisko jest śmierci.

Leczenie objawowe będzie skuteczne tylko wtedy gdy zostanie rozpoznana i ustalona –  analiza patomechanizmu i reakcji na dany sposób leczenia. Właściwie przeprowadzona analiza patomechanizmu pomaga na ukierunkowanie leczenia w dobrą stronę a także wpływa na ograniczenie rozwoju reakcji zapalnej i reakcji emocjonalnej danego pacjenta.

Dla specjalisty od medycyny paliatywnej jest bardzo ważne jak pacjent postrzega siebie samego. To w jaki sposób lekarz  poinformuje o chorobie swojego pacjenta ma duże znaczenie dla samego chorego. Bardzo dużo pacjentów ocenia siebie przez pryzmat tego, co powie im lekarz. Dlatego też lekarz będący specjalistą od medycyny paliatywnej zawsze ma na uwadze dbanie o to, w jaki sposób poinformuje swojego pacjenta, odpowiednio dobierając słowa, określenia z dbałością o wykonywane przy tym gesty.

Opieka paliatywna w domu

Zorganizowanie opieki paliatywnej w domu na pewno wymaga więcej zaangażowania i więcej czasu. Jednak biorąc pod uwagę efekty jakie można osiągnąć, opieka paliatywna w domu daje zdecydowanie lepsze efekty. Spędzenie najtrudniejszych momentów, ostatnich dni w życiu, w swoim domu, otoczonym najbliższą rodziną jest najcenniejsze. W opiece paliatywnej w domu rodzina powinna czynnie zaangażować się w codzienne wsparcie i troskę o swojego członka rodziny. Co jakiś czas chorego odwiedza  pielęgniarka, fizjoterapeuta, lekarz i osoba duchowna. Natomiast  rodzina jest przy chorym całą dobę. Członkowie rodziny nie są pozostawieni sami sobie i są uczeni podstawowych czynności pielęgnacyjnych. Takimi czynnościami są m.in. utrzymanie prawidłowej higieny osobistej, umiejętności zmiany pozycji czyli profilaktyka przeciwodleżynowa, profilaktyka zapobiegająca zaparciom. Uczeni są także umiejętności odpowiedniej zmiany opatrunków, obsługi pomp infuzyjnych, podawania leków podskórnie czy doustnie.

Tak zapewnione pomoc i przygotowanie ze strony rodziny wpływa na najlepsze zaopiekowanie się chorym.

 Opieka paliatywna w hospicjum

Opieka paliatywna w hospicjum to całościowa opieka nad osobami chorującymi na nieuleczalne, niepoddające się leczeniu przyczynowemu, postępujące choroby. Hospicjum jest dla osób, które z powodu nieuleczalnej choroby nie mogą już mieszkać w domu a rodzina nie jest w stanie sama otoczyć dobrą opieką pacjenta. Celem opieki paliatywnej w hospicjum jest poprawa życia osoby nieuleczalnie chorej po to, by w ostatnich tygodniach lub miesiącach życia mogła spędzić czas z najbliższymi w mniejszym bólu. Opieka w hospicjum oprócz zmniejszenia cierpienia zachęcać chorego do aktywnego trybu życia. Pomóc na wszelkie możliwe sposoby w uznaniu śmierci za naturalny etap życia. Objęcie całej rodziny opieką psychologa jest ważne, ponieważ zajmowanie się ukochaną osobą w ciężkim stanie jest obciążające psychicznie.

Nieuleczalne choroby są niewyobrażalnym cierpieniem nie tylko dla chorego ale również dla bliskich. Choremu należy zapewnić odpowiednio dobre warunki, i jak najlepszą opiekę. Dlatego misją naszej fundacji jest zapewnić pomoc i opiekę m.in. wsparcie psychologiczne, fizjoterapeutyczne, prawne, organizowanie przez nas szkolenia. W przyszłości planujemy rozwinąć opiekę komercyjną dzięki, której pomoc jaką otrzymają pacjenci będzie zapewniona całodobowo. Takie szkolenia dla opiekunów osób niesamodzielnych i niepełnosprawnych jak przeprowadza nasza fundacja Mika pomagają uzyskać niezbędne umiejętności by zajmowania się chorym członkiem rodziny. Szkolenia opracował i przygotował nasz wykfalifikowany i doświadczony zespół. O dostępnych szkoleniach możecie przeczytać więcej klikając w poniższy przycisk, zapraszamy do kontaktu!

[su_button url=”https://fundacjamika.pl/rs_elements/elementor-504/” target=”blank” style=”glass” background=”#fafaf9″ color=”#f4881f” size=”11″ center=”yes” radius=”round” icon=”https://fundacjamika.pl/wp-content/uploads/2022/03/fundacja-mika-logo.png” icon_color=”#ffffff” text_shadow=”-1px -1px -2px ” desc=”Lista Naszych szkoleń!” rel=”lightbox”][/su_button]