Jest nazywana cichym złodziejem kości nie bez powodu. Osteoporoza bezobjawowo rozwijać się może przez kilka lat, nie dając znać o swojej obecności. Na szczęście dbając o swoje zdrowie każdego dnia możemy uniknąć przykrych skutków zachorowania.
Osteoporoza (dawniej nazywana zrzeszotnieniem kości) jest chorobą, która atakuje układ szkieletowy (kostny). Choroba powoduje zmniejszenie gęstości kości powodując zaburzenia w spójności tkanek kości. Zwiększa się ryzyko złamań, które zaczynają pojawiać się przy wykonywaniu czynności, które obciążają. We wczesnym stadium osteoporoza nie daje żadnych objawów. Problemy zaczynają się w momencie, gdy dochodzi do licznych złamań. Pacjent dopiero gdy doświadcza częstszych złamań zgłasza się na specjalistyczne badania. Bardzo ważne jest, aby od razu po postawionej diagnozie rozpocząć i wdrożyć odpowiednie leczenie, ponieważ w taki sposób można zapobiec tej chorobie. Choroba, określana mianem choroby cywilizacyjnej, ponieważ przez szybki tryb życia ludzie nie dbają o stan zdrowia. Złamania występują częściej u kobiet, bo jest to 30 % a rzadziej u mężczyzn około 8 % po 50 roku życia. Osteoporoza dzieli się na:
– osteoporozę pierwotną – jest związana ze starzeniem się układu szkieletowego człowieka
– osteoporozę wtórną – jest spowodowana przyjmowaniem, niektórych leków lub różnych chorób
Warto zaznaczyć, że w grupie podwyższonego ryzyka częstszego zachorowania na chorobę są osoby:
– osoby w średnim wieku,
– osoby z niedowagą,
– co trzecia kobieta, która przeszła menopauzę przed 45 r. życia,
– mężczyźni powyżej 65 r. życia,
– osoby, które chorują na cukrzycę, kamicę nerkową, zespół Cushinga, mukowiscydozę
Osteoporoza – przyczyny
Przyczynami osteoporozy są czynniki ryzyka, które mają znaczny wpływ na rozwój choroby:
– niedobór hormonów płciowych (przedwczesna menopauza),
– niedowaga (w ciągu życia układ kostny powinien być wzmocniony poprzez poddawanie go obciążeniu)
– zaburzenia hormonalne (nadczynność tarczycy, endometrioza, cukrzyca),
– niedobór wapnia, niedobór witaminy D (brak odpowiednio dostarczanych witamin w diecie),
– niedobór fosforu (jest odpowiedzialny za zdrowe silne zęby, kości),
– zaburzenia odżywiania (nieregularne posiłki, niezrównoważona dieta)
– tryb życia (siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej),
– picie zbyt dużej ilości kawy (więcej niż 3 filiżanki kawy dziennie),
– palenie papierosów (wg Światowej Organizacji Zdrowia WHO osób palących na świecie jest 1,3 mld,
– nadmierne spożywanie alkoholu,
– leki np. sterydy które używane są do leczenia astmy, leki przeciwpadaczkowe, heparyna, leki stosowane do leczenia przewlekłej obturacji płuc.
Osteoporoza – leczenie
Rozwija się niezauważalnie przez długie lata nie dając żadnych objawów. Niepokojące bywa gdy dochodzi do licznych złamań kości, lecz takich, które u zdrowego człowieka nie spowodowałyby złamania. Mimo braku specjalistycznych badań, powinno budzić to podejrzenia o zachorowaniu na osteoporozę.. Pacjenci po przebytych złamaniach kierowani są na badania diagnostyczne (badania densytometrii, radiologiczne), które często wykazują zaawansowane już zmiany w kościach. Należy zwrócić uwagę na odpowiednio wczesne zidentyfikowanie czynników ryzyka (to w jakiej grupie ryzyka znajduje się chory) osteoporozy a przede wszystkim, jeśli to możliwe wyeliminować ich powstawanie.
Osteoporoza – które kości narażone są na złamania?
W wyniku choroby osteoporozy, najczęściej narażone na złamania są kości nadgarstka, przedramienia, biodra, uda. Do takich złamań dochodzi w trakcie na pozór nie groźnie wyglądającego potknięcia czy upadku. Natomiast w zaawansowanej postaci choroby osteoporozy może dojść do kompresyjnych złamań kręgów w kręgosłupie. Wiąże się to z nagłymi silnymi bólami kręgosłupa a także z bólami, które mają związek z naciskami w pobliżu tkanek, które są uszkodzone. Niestety częste złamania w różnych miejscach powodują trwałe deformacje układu szkieletowego a to skutkuje wadami postawy, które prowadzą do skrzywień kręgosłupa (np. Skoliozy) czy w znacznym stopniu ograniczeniem ruchomości.
Osteoporoza – leczenie
Osteoporoza jest chorobą, której leczenie opiera się na zmniejszeniu złamań. W celu zahamowania procesu wyniszczania kości podaje się właściwie dobrane leki. Leki mają na celu wspomagać odbudowę i wzmocnić strukturę tkanki kostnej. Leczenie osteoporozy polega na przyjmowaniu wapnia i witaminy D oraz leków z grupy bifosfonianów a także leczeniu chirurgicznym polegającym na zespoleniu kości.
Oprócz przyjmowanych suplementów potrzebne witaminy należy wzbogacić swoją dietę o produkty takie jak:
– mleko i przetwory mleczne,
– warzywa i owoce,
– rośliny strączkowe,
– ryby (sardynki, szprotki),
– warzywa kapustne – (kapusta, brokuły, brukselka, jarmuż),
– orzechy, migdały,
– nasiona sezamu, maku,
– ziarna słonecznika,
– kasza gryczana, jaglana.
W zależności od przypadku zaleca się rozpoczęcie rehabilitacji z fizjoterapeutą, który dobierze odpowiednie ćwiczenia. Natychmiastowe rozpoczęcie leczenia osteoporozy daje szansę i motywację do wyleczenia pacjenta.
Niezależnie od występujących dolegliwości w trosce o Nasze zdrowie i życie należy zmienić swój tryb życia na aktywniejszy włączając do swojej codzienności np. bieganie czy długie spacery. Aktywny tryb życia poprawia krążenie krwi, usprawnia Nasze ciało i umysł. Jest to najlepsze lekarstwo jakie możemy sobie sami zapewnić. Nasza Fundacja MiKa, której celem jest dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne swoich podopiecznych poleca różne formy aktywności fizycznej. Szkolenia są Naszym priorytetem i wiemy, że przekazana na nich wiedza pomaga Wam i Waszym opiekunom najlepiej jak to możliwe. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o szkoleniach organizowanych przez Naszą Fundację MiKa czy zwrócić się o wszelką pomoc gorąco zapraszamy do kontaktu. Pamiętajcie cały czas jesteśmy po to, aby udzielić wsparcia i pomocy.
[su_button url=”https://fundacjamika.pl/rs_elements/elementor-504/” target=”blank” style=”3d” background=”#f7f6f5″ color=”#fc8b00″ size=”10″ center=”yes” radius=”round” icon=”https://fundacjamika.pl/wp-content/uploads/2022/03/fundacja-mika-logo.png” icon_color=”#ffffff” text_shadow=”-1px -1px -2px ” desc=”Oferta szkoleń Fundacja MiKa” rel=”lightbox”][/su_button]
[su_button url=”https://fundacjamika.pl/#contact” target=”blank” style=”3d” background=”#051a58″ color=”#fef7f7″ size=”10″ center=”yes” radius=”round” icon=”https://fundacjamika.pl/wp-content/uploads/2022/03/icons-gd8ce4a06b_640.png” icon_color=”#ffffff” text_shadow=”-1px -1px -2px ” desc=” Zapraszamy do kontaktu!” rel=”lightbox”][/su_button]