Człowiek w swoim życiu mierzy się z różnymi trudnościami m.in. z niepełnosprawnością i starczością. Bez odpowiedniego sprzętu ułatwiającego pokonywanie barier chorzy i bliscy nie byliby w stanie funkcjonować. Codzienność sprawiałaby dyskomfort psychiczny i fizyczny, nie dając możliwości na odpowiednią pomoc.
[su_button url=”https://fundacjamika.pl/rs_elements/elementor-504/” target=”blank” style=”glass” background=”#ff8413″ size=”7″ center=”yes” radius=”round” text_shadow=”0px 0px 0px #faf5f5″]Nasze szkolenia[/su_button]
Łóżka rehabilitacyjne
Łóżko rehabilitacyjne jest specjalistycznym sprzętem medycznym przeznaczonym dla osób, które z powodu niepełnosprawności, niesamodzielności przebywają przez większość swojego czasu w pozycji leżącej. Odpowiednie łóżko ma za zadanie zapewnić choremu komfort i bezpieczeństwo. Natomiast osobie, która się nią zajmuje ułatwia jego obsługę.
Łóżka szpitalne są to zwykłe, standardowe łóżka. Posiadają one stelażową konstrukcję z metalowymi barierkami. Obsługa takiego łóżka jest ręczna, każda zmiana pozycji chorego wiąże się z większym wysiłkiem opiekuna. Podstawowe funkcje takich łóżek to: regulacja oparcia czy regulacja podnóżków odbywa się skokowo lub na sprężynie hydraulicznej. Łóżka takiego typu umieszczane są w placówkach medycznych, czyli w szpitalach, domach opieki, w hospicjach lub w domu. Przede wszystkim takie łóżko będzie odpowiednie dla osób, którym podstawowe funkcje i obsługa manualna są w zupełności wystarczające.
Drugim rodzajem łóżka rehabilitacyjnego jest łóżko rehabilitacyjne elektryczne, sterowane elektrycznie na pilota. Różnią się one tym od łóżek szpitalnych, że pozwalają na większą samodzielność chorego. Natomiast opiekunowi pomagają w łatwiejszej zmianie pozycji ułożenia wykorzystując mniejszy nakład sił, co wpływa na sprawniejszą i bezpieczną pomoc. Jego standardowymi opcjami jest płynna regulacja wysokości oraz zagłówka a także sekcji ud. W większości modeli znajduje się również pozycja medyczna Trendelenburga (polega na położeniu pacjenta pod kątem od 15 do 30 stopni w stosunku do głowy) oraz Anty-Trendelenburga (polegająca na niskim położeniu kończyn dolnych i ułożeniu pacjenta tak, aby jego głowa, tułów i kończyny górne znajdowały się powyżej linii kończyn dolnych).
Wózek dla osób niepełnosprawnych- wózek inwalidzki
Wózek inwalidzki jest przeznaczony dla osób z niepełnosprawnościami, które urodziły się z dysfunkcją narządów kończyn dolnych, osób po wypadkach, urazach, udarach, osób starszych, które nie są w stanie samodzielnie się przemieszczać. Jest niezbędny w codziennym życiu, zapewnia osobom niepełnosprawnym pomoc w poruszaniu się. Przyczynia się do poprawy zdrowia psychicznego, umożliwia samodzielne funkcjonowanie. Osoba niepełnosprawna, bądź starsza, która nie jest w stanie poruszać się samodzielnie, traci radość i sens życia izolując się od najbliższych. Aby nie doszło do takich sytuacji, niezbędny jest wózek danej osobie żeby mogła wrócić do pracy, szkoły, funkcjonowania i aktywnego życia w społeczeństwie.
Wózek inwalidzki aktywny pozwala na swobodne i aktywne poruszanie się. Dzięki prostej budowie i konstrukcji jest bardzo lekki. Najlżejszy wózek waży poniżej 5kg. Jego niewielka waga ułatwia transport. Jeśli dodatkowo jest składany z łatwością można go zapakować do samochodu.
Wózek inwalidzki elektryczny jest wyposażony w system o napędzie elektrycznym. Może być sterowany jedną ręką za pomocą joysticka albo brodą. Zapewnia bezpieczne poruszanie się po każdej nawierzchni. W szczególnych jednostkach chorobowych daje pacjentowi dużą niezależność.
Wózek inwalidzki ortopedyczny jest to standardowy wózek na ramie krzyżakowej. Wyposażony w regulowane na długość, odchylane i wyjmowane podnóżki oraz podłokietniki. Zaprojektowany tak aby zapewniał pacjentowi pełen komfort i stabilność.
Sprzęty sanitarne ułatwiające osobom niepełnosprawnym higienę osobistą
Powstało wiele sprzętów sanitarnych ułatwiających higienę osobistą osobom z niepełnosprawnościami, starszym oraz niesamodzielnym. Wszystko po to aby zapewnić im jak najlepszy komfort. Zaś ich opiekunom i bliskim łatwiejsze oraz sprawniejsze zapewnienie pielęgnacji i obsługi.
Kaczka szpitalna służy do oddawania moczu, gdy pacjent jest w pozycji leżącej. Kaczka sanitarna zapewnia komfort oraz pełną dyskrecję. Jej budowa różni się w zależności od jej przeznaczenia, ponieważ dostępne są kaczki: męskie i damskie. Dostosowane pod względem budowy do anatomii osoby chorej.
Krzesła sedesowe są sprzętem pomocniczym użytkowanym do wykonywania czynności fizjologicznych, przenośne krzesło sedesowe dla osób z niepełnosprawnościami pełni funkcję toaletową, wyposażona w pojemnik sanitarny. Znajduje się pod siedziskiem. Ma na celu przeprowadzenie czynności fizjologicznych i pielęgnacyjnych. Przeznaczone jest dla osób, które mającym problemy z dysfunkcjami i ograniczeniami ruchowymi, oraz dla osób, nie mogą samodzielnie usiąść i wstać.
Taborety i krzesła kąpielowe pozwalają siadać stabilnie i bezpiecznie pod prysznicem lub w wannie. Zarówno w tafli jak i nad taflą wody. Dzięki temu rozwiązaniu zagrożenie upadkiem czy innym urazem znacznie spada.
Ławeczki do wanny zapewniają stabilne i bezpieczne siedzisko podczas kąpieli w standardowej wannie. Są bardzo wygodnym rozwiązaniem by można było usiąść pod taflą wody. Ułatwiają siadanie i wstawanie w wannie.
Pneumatyczna miska do mycia głowy pomaga umyć w komfortowy i bezpieczny sposób opiekunowi włosy podopiecznego w przypadku, gdy nie może samodzielnie wstać z łóżka. Konstrukcja przedmiotu pozwala na jej położenie bezpośrednio pod głową pacjenta i zabezpiecza przed zamoczeniem powierzchni wokół chorego. Prysznic przy tym sprzęcie pomaga w spłukaniu wody pacjentowi po myciu głowy.
Dbamy o Wasze dobro, chętnie pomożemy i doradzimy w wyborze odpowiedniego sprzętu pomocniczego.